
Pod
stromami
OBČIANSKA ENVIRO INICIATÍVA
Význam lesných studničiek
Vedeli ste, že lesné studničky majú veľký význam nielen pre okoloidúcich turistov na osvieženie, ale sú tiež rodiskom salamandry škvrnitej?

Ak sa rozhodnete čistiť, či stavať novú studničku, je potrebné poznať životný cyklus salamadry, aby ste pri renovácii studničky nechtiac nevyhubili mladé larvy práve sa vyvíjajúce vo vode studničky.
Studničky je preto vhodné opravovať, čistiť a budovať v období od septembra do februára, kedy sa vo vode studničky nenachádzajú nakladené larvy.
Našou snahou je monitorovať studničky v našom okolí, udržiavať ich a dobudovať nové na vhodných miestach v našom regióne Malých Karpát.
Život lariev salamandry v studničke
Samalandry rady žijú vo vlhkých lokalitách v listnantých a zmiešaných lesoch v stredných polohách približne do výšky 1200 m. n. m. Sú zákonom chránené a citlivé na zmenu ekosystému. Ich populácia pomaly klesá a jedným z dôvodom je práve znečisťovanie a ničenie vodných prameňov.
Sú to nočné tvory, počas dňa ich stretneme mimo ich úkrytov len v daždivom a vlhkom počasí. Potravou salamandier sú ulovené slimáky, hmyz a červy. Pohlavne dospievajú vo veku 3.-4. rokov a celkovo sa v prírode dožívajú okolo 20-25 rokov.

Dospelé jedince sa koncom leta a na jeseň pária. Samce vysoko zdvíhajú hlavičku a hľadajú samičky na párenie. V samičkinom tele sa po oplodnení vyvíjajú larvy počas leta a jesene až do nasledujúcej jari, kedy ich potrebuje naklásť do vhodnej vody. Salamandry sa na prelome októbra a novembra schovajú v podzemí, kde prečkajú zimu. Keď sa prebudia po zime, vyliezajú zo svojich úkrytov v jaskyniach a presúvajú sa za vodou aj na veľké vzdialenosti. Tesne pred pôrodom sa pretrhajú vaječné obaly lariev a samička tak kladie do vody už čerstvo vyliahnuté larvy.

Salamandra využíva studničky na rodenie priamo do vody v studničke tak, že tam ponorí zadnú časť svojho tela a larvy vypúšťa z kloaky. Veľká samička takto môže naklásť až okolo 70 lariev.Čisté pramene a studničky sú pre larvy veľmi dôležité. Nemajú radi lístie napadané vo vode studničky, preto je dobré studničku prekryť strieškou.Larvy salamandry teda prvú časť svojho života prežívajú vo vode a dýchajú žiabrami. Živia sa rybím poterom a kôrovcami, ktoré sú vo vode. V studničke sa postupne premenia metamorfózov na dospelého jedinca a potom už žijú na súši v rôznych vlhkých dutinách a štrbinách a dýchajú vzduch pľúcami. Ich premena a prechod na súš trvá približne 4-5 mesiacov. K premene dochádza v júly až v auguste.
Viac o studničkách:

Ako postaviť lesnú studničku
Pripravili sme pre Vás jednoduchý vzorový návod, ako môžete vybudovať lesnú studničku vo svojom okolí na vhodnom mieste. Pred tým než sa rozhodnete akokoľvek zasahovať a upravovať okolie prameňa, či budovať studničku, je potrebné zistiť, kto je vlastníkom tejto pôdy a spojiť sa s ním. My sme si na tohtoročné obdobie jesene vybrali miesta na vybudovanie studničiek, ktoré patria mestským lesom. Spojili sme sa teda s vedením mesta Pezinok a lesným hospodárom Pezinských lesov.

Fotogaléria studničiek v okrese Pezinok
Vedeli ste, že v okrese Pezinok sa nachádza minimálne 70 studničiek o ktorých vieme? Tieto studničky nájdete v našej fotogalérii. Modranské a Jurské studničky ešte priebežne dopĺňame. Ak nejaká studnička unikla našej pozornosti, budeme veľmi radi, ak nám zašlete jej súradnice a pridáme ju k ostatným.
Počas jesene tohto roku sa chystáme vybudovať studničku pod Korenným vrchom na modrej turistickej trase a zrenovovať niektoré zanedbané studničky.