top of page

Výjazd na ostrov Veľký Lel

Hádajte, kde sme dnes trávili exkluzívny deň dovolenky s ľuďmi z BROZ? Kto uhádne, má horalku 😀.
Nebudeme vás napínať. Boli sme na exkurzii na Veľkolélskom ostrove na Dunaji.
14.10.2021

Výjazd na ostrov Veľký Lel

Je to neskutočný kus zeme, kde sa cítite ako v časoch pred tým, ako ho znásilnili predošlé generácie.
Teraz je to miesto s obnoveným ramenom Dunaja, ktoré ho obmýva a udržiava tu optimálne vodné podmienky.
Sú tu znovuzrodené hektáre pastvín, kde žijú rôzne druhy dobytka, koní a somárikov, ktoré spásaním lúk obnovili podmienky pre chránené druhy rastlín a živočíchov, ktoré potrebujú takéto podmienky.
Na pastvinách nájdete krásne hlavové vŕby, udržiavané tak, aby ich niekoľkostoročné telá netrpeli veľkou korunou a vďaka orezu ešte mohli rásť a spestrovať rozmanitosť krajiny.
V lesoch na ostrove sa už nerieši ťažba dreva ako hlavná činnosť, ale rieši sa postupná obmena nepôvodných rýchlorastúcich topoľov za pôvodné druhy.
Pri ostrove je malebná farma, s kempom, bufetom a obnoveným starým silom, z ktorého je dnes krásna stavba na teambuildingy a tábory pre deti.
Aktuálne je tu už aj záchranná stanica, kde sa momentálne doliečujú zranené bociany aj hospodárske zvieratá.
Za farmou sú obnovené a vyčistené jazierka pre korytnačky močiarne, pričom v okolí je spravené aj piesočné liahnisko.
Po ostrove aj okolí nás povodili kolegovci z BROZ na kočiari, ťahanom huculmi. Tie kone mali takú energiu, že okruh kočiarom bol fakt zážitok. Miestami aj adrenalínový.
Toto miesto je niečo tak nádherné, že ho naozaj treba pozrieť. Na jednom mieste vidno, že sa dá urobiť množstvo práce na obnove krajiny tak, aby tu bola v dokonalej súhre, čo potrebuje príroda aj ľudia.
Je to super inšpirácia, že na akomkoľvek mieste Slovenska máme šancu dostať krajinu do normálu, ktorý tu vládol pred desiatkami rokov, kým nám nezačalo harašiť s pretváraním krajiny na niečo neudržateľné.
Dík baby a chalani, bol to top zážitok ❤️ Andrejka Froncová, Mirka Miláčková, Tomáš Kušík, Pali Surovec, Aďa, Maťka a všetci, čo ste tu spravili za tie roky parádnu robotu 👍.
Naozaj, klobúk dolu. Ani tie všetky super reportáže v médiách nedokázali zachytiť tú atmosféru, ktorú táto krajina získala ❤️.

bottom of page