top of page

Obhliadka hotového referenčného úseku hydromelioračného kanála Prietrž

Čistenie melioračneho kanála je v Prietrži na Záhorí ukončené. Chýba ešte dorobiť dočasnú hrádzku, čo sa budeme snažiť urýchliť, kým je tu ešte voda. Prvý dojem je zatiaľ z môjho pohľadu dobrý.
Čistenia ostatných lokalít sú aktuálne pozastavené až do konca vegetačného obdobia.
Medzitým by mala byť spracovaná nová metodika, podľa ktorej by sa čistili už všetky ďalšie kanály.
10. februára 2022

Obhliadka hotového referenčného úseku hydromelioračného kanála Prietrž

Východiskom pre novú metodiku by mala byť práve táto lokalita a viaceré zásady, ktoré sme už v súvislosti s ňou zosumarizovali.
Overovala som ešte spokojnosť občanov a poľnohospodárov v Prietrži. Pani starostka nešetrila vďakou, pretože konečne po 20 rokoch, z ktorých mali v mnohých obdobiach silné záplavy, sú už občania spokojní.
Dokonca, keď som sadala do auta pri odchode, prišiel deduško, ktorý býva na okraji obce vedľa kanála a Kanál ostal pekný a "bude tam stále život".
Poľnohospodári nám sprostredkovali info, že sú veľmi spokojní, ale jeden z väčších farmárov si pôjde pozrieť lokalitu cez víkend a potom sa ozve.
Ak by to naozaj vyšlo tak, že lokalita bude vhodná aj pre živočíšstvo a udrží vodu dlhšie v krajine, s tým, že občania by mali určitý komfort pre svoj život, tak hypoteticky by toto nebol asi najhorší spôsob postupného prebudovávania všetkých melioračných kanálov.

bottom of page